Kombi prevoz Beograd – Opatija
27/06/2021Kombi prevoz Beograd – Trst
27/06/2021Jedan smer | Oba smera | |
---|---|---|
Kombi prevoz putnika Beograd Rijeka Cena | 70 EUR | 140 EUR |
Rijeka (na ikavici Rika i ekavici Reka, na italijanskom Fiume) je grad u Hrvatskoj i administrativno središte Primorsko-goranske županije. Prema rezultatima popisa iz 2011. u gradu je živelo 128.624 stanovnika, a u samom naselju je živelo 128.384 stanovnika.[1]
Sa okolinom koja obuhvata prostor bivše opštine Rijeka sa opštinama Viškovo, Čavle, Klana, Jelenje i Kostrena, i gradovima Kastav, Kraljevica i Bakar, Rijeka ima 191.647 stanovnika, dok u širem području grada živi 270.000 stanovnika (prema popisu stanovništva iz 2001. godine).
Grad se još u 19. veku zbog svog idealnog geografskog položaja i dubine mora u Riječkom zalivu, kao delu većeg Kvarnerskog zaliva Jadranskog mora, razvio u jednu od najvećih srednjoevropskih luka i moćno industrijsko središte. Danas je Rijeka najveća morska luka Hrvatske. Od industrijskih delatnosti veoma je razvijena brodogradnja. U gradu se nalaze dva velika brodogradilišta: 3. maj i Viktor Lenac. Rijeka je bila značajna i kao jedno od važnijih finansijskih središta bivše Jugoslavije.
U Rijeci se nalazi Hrvatsko narodno kazalište Ivan pl. Zajc sagrađeno 1885. i Univerzitet u Rijeci, osnovano 1973.
Prirodna osnova
Riječki zaliv sa Opatijom i Rijekom.
Šire područje Rijeke je izgrađeno od krečnjaka mezozojske starosti, dok se u severnom delu oko Kastva nalaze zone izgrađene od dolomita. Mestimično su preko krečnjačke osnove nataložene nepropusne naslage fliša paleogenske starosti, koji se najčešće nalazi u udolinama. Tako u reljefu šireg područja postoji izmena krečnjačkih grebena sa dolomitskim ili flišnim udolinama.
Geografija
Rijeka se nalazi na 45° 20′ 0″ N 14° 26′ 0″ E, na zapadu Hrvatske, 186 km jugozapadno od glavnog grada Hrvatske Zagreba, na severnoj obali Riječkog zaliva, kao dela većeg Kvarnerskog zaliva Jadranskog mora, koje se kao veliki zaliv Sredozemnog mora najdublje uvuklo u evropsko kopno. Riječki zaliv, koji je preko Velih (između Istre i ostrva Cresa), Srednjih (između Cresa i ostrva Krka) i Malih vrata (između Krka i kopna) spojen sa Kvarnerskim zalivom, je dovoljno dubok (oko 60 m) za uplovljavanje najvećih brodova, što je Rijeci omogućilo da postane važna morska luka.
Grad Rijeka leži na ušću reke Rječine u mikroregiji Vinodola Hrvatskog primorja. U Rijeci započinju dva važna kopnena prometna pravca. Prvi iskorištava činjenicu da se Rijeka nalazi u području u kojem su Dinaridi najuži (50ak km), što omogućuje lakše povezivanje obale Jadranskog mora i panonske unutrašnjosti. Dok je drugim Rijeka preko Postojnskih vrata povezana s istočnoalpskim prostorom.
Prema Kepenovoj klasifikaciji klima Rijeka ima umereno toplu vlažnu klimu (tip Cf). Prosečna temperatura vazduha u gradu iznosi 13,8°C, srednja januarska temperatura je 5,6°C, dok srednja temperatura u julu iznosi 23,3°C. Godišnje u 86 dana sa padavinama ukupno padne 1529 mm padavina. Na količinu padavina i njihovu godišnju raspodelu neposredno utiču jesenje i proletne ciklone nastale u Đenovsko zalivu. Uz senjsku, na Jadranu je poznata i riječka bura, hladan i suv vetar severoistočnog smera, čija brzina na mahove dostiže i orkanske vrednosti (160 km/h), a najčešće nastaje u hladnijem delu godine prelivanjem hladnog vazduha iz Panonske nizije preko Dinarida.